Junior High Wrestling: Area Wrestlers enter Sectional Action

by Scott R Schultz

Junior High Wrestling: Area Wrestlers enter Sectional Action

Wrestlers from across the area will travel to East Peoria this Saturday morning to compete in the East Peoria Central high school gym for a spot in the state tournament next weekend.

Bradley Central, Clifton-Nash, Dwight, Herscher-Limestone, Manteno, Reed-Custer, Wilmington, as well as Regional team champion Coal City will all represent the area after advancing through the Coal City Regional last weekend.

Area qualifiers are:

Individual Results
Weight First Place Second Place Third Place Fourth Place
65 Lymon Jackson, 6
Bradley Central
Johnny Housman, 8
Coal City
Ivan Munoz, 6
Ottawa Shepherd
Aidan Schlowin, 6
Dwight
70 Brant Widlowski, 6
Coal City
Landon Dooley, 6
Wilmington
Samuel Begler, 6
Braidwood Reed-Custer
Mason Harrison, 6
Wilmington
75 Ethan Spacht, 7
Bradley Central
Jacob Piatak, 7
Coal City
Gage Poyner, 7
Clifton Nash
Malachi Snyder, 6
Marseilles ES
80 Aidan Yonke, 8
Bradley Central
Landin Benson, 5
Coal City
Brayden Morris, 7
Clifton Nash
Creide Skubic, 6
Coal City
85 Derek Carlson, 7
Coal City
Nathan Bajic, 7
Manteno
Julian Decker, 8
Wilmington
Jack Poyner, 7
Coal City
90 Zach Finch, 8
Coal City
Ryan Tribble, 8
Braidwood Reed-Custer
Anthony Lawryn, 8
Bradley Central
Landon Markle, 7
Braidwood Reed-Custer
95 Dillon Sarff, 8
Dwight
Mataeo Blessing, 7
Coal City
Hunter Hull, 6
Clifton Nash
Nathan Grant, 6
Coal City
100 Jaxson Roberts, 8
Herscher Limestone
Brenden Tribe, 8
Braidwood Reed-Custer
Asher Hamby, 6
Seneca
Ryan Flynn, 5
Coal City
105 Logan Conroy, 8
Bradley Central
Emmett Emmons, 8
Dwight
Jacob Prescott, 8
Wilmington
Hunter Soyer, 8
Manteno
112 Cody Kazupski, 8
Bradley Central
Owen Feiner, 8
Seneca
Braiden Young, 7
Coal City
Jacob Wolff, 8
Herscher Limestone
119 Kodey Krumwiede, 8
Clifton Nash
Nathaniel Randle El, 8
Bradley Central
Brody O'Connor, 8
Manteno
Rex Pfeifer, 6
Braidwood Reed-Custer
126 Wyatt Young, 8
Manteno
Damian Bailey, 7
Clifton Nash
Noah Windsor, 8
Braidwood Reed-Custer
Gabriel Alvarez, 8
Clifton Nash
135 Colin Zeppi, 8
Manteno
Caden Martin, 8
Herscher Limestone
Carly Ford, 8
Coal City
Garron Perzee, 7
Clifton Nash
145 Ashton Harvey, 8
Coal City
Auston Miller, 8
Clifton Nash
Brayden Whelchel, 8
Wilmington
Kyle Hamby, 8
Seneca
155 Samuel Edwards, 8
Dwight
Drake Dearth, 7
Coal City
Mike Gonzalez, 7
Coal City
Blake Keeton, 8
Bradley Central
167 Cedric Fairrow, 8
Ottawa Shepherd
Lennon Perona, 8
Braidwood Reed-Custer
Paul Mitchell, 8
Morris Shabbona
Quinn Carrigan, 8
Coal City
185 Kody Marschner, 7
Braidwood Reed-Custer
Blake Shirey, 8
Wilmington
Tyler Lewis, 8
Morris Shabbona
Gunnar Berg, 7
Braidwood Reed-Custer
215 Giacomo Panozzo, 8
Clifton Nash
Malaki Slaughter, 8
Dwight
Angel Mayon, 8
Wilmington
Sergio Sanchez, 8
Bradley Central
275 Emanual Burks, 8
Manteno
Dylan Cronk, 8
Coal City
Aj Gonzalez, 8
Morris Shabbona
Gavin McInerny, 8
Marseilles ES
Junior High